Jak przechowywać dokumenty zawodowe?
- Załóż segregator: jeden, który przedzielasz na pewno trzema zakładkami.
- Szkoły, studia.
- Kursy, szkolenia.
- Umowy o prace, zlecenia, umowy na wykonanie czegoś, listy polecające, rekomendacje, wolontariat, prace społeczne, wydarzenia artystyczne i branżowe, osiągnięcia hobbistyczne.
- Opcjonalnie: świadectwa pracy, rekomendacje, rachunki za wykonane zlecenia
- Opcjonalnie: składane projekty, cv.
- Segregator elektroniczny najlepiej w chmurze. Załóż folder i podfoldery jak w punkcie 1.
Jak odpisywać na ogłoszenia o pracę i jak szukać pracy zgodnie z sobą (pracy w sensie, co możemy robić, żeby zarabiać pieniądze)?
Kiedy szukasz pracy, zmieniasz miejsce zamieszkania, albo przystępujesz do jakiegoś projektu np. związanego z dofinansowaniem, to ważny jest komplet dokumentów, z których czerpiesz. Do każdego projektu czy pracy Twoje CV może wyglądać inaczej. Ma być odpowiedzią na zapotrzebowanie, a nie przekopiowaniem wszystkiego, co w życiu się robiło i czego nauczyło.
Stąd prośba poukładaj, a potem systematycznie dokładaj.
Kiedy formułujesz udział w jakimś projekcie to starasz się przewidzieć, które z Twoich kompetencji możesz już spokojnie zaoferować ale możesz też zastanowić się czy będą jeszcze obszary, w których trzeba się czegoś douczyć? To „trzeba się douczyć”, może być wyzwaniem i szansą na poznanie czegoś nowego. Jeśli jest to zgodne z Tobą to spokojnie można iść w tym trochę innym kierunku. Zdarza się też, że wykonujesz prace, które budzą Twoje zdziwienie, ale tu Cię uspokoję być może są to puzzle, które poukładają się za jakiś czas i wtedy to doświadczenie okaże się dopełnieniem jakiegoś Twojego nowego projektu życia.
Ważne, żeby mieć cel i pracować zgodnie ze swoimi wartościami, marzeniami i uzdolnieniami!!!
Natomiast jeśli na drodze do wymarzonej pracy jest w naszej ocenie gorsza, to jeśli potraktujemy ją jako stopień, to wtedy w niej też będziemy się realizować z radością.
Jak pomoże Ci wypełnienie przygotowanego przeze mnie e- booka pt.: "Zmierz i zważ to co umiesz,
wiesz i co już robiłeś"?
- Zobaczysz, że Twoje kompetencje mają dużą wartość bo to, co umiesz i wiesz można określić za pomocą skali Polskiej Ramy Kwalifikacji i Europejskiej Ramy Kwalifikacji i przenieść ocenę do prawie 130 krajów, bo tam działają podobne systemy oceny.
- Taki pierwszy krok możesz wykonać samodzielnie i zorganizować sobie po nim świadomy czas dowartościowania siebie, powrotu do uszanowania swojej historii, być może jakiejś rewizji marzeń i planów.
- Drugi krok, jeśli podejmie się decyzje o zmianie, to już we własnym środowisku należy poszukać osoby, które będą dawać wsparcie w zmianach, albo poszukać takich osób na nowo. Teraz jest to łatwe – można zapisać się do grup społecznościowych albo zacząć realizować jakieś fajne hobby stacjonarnie. Rozwój i wdrażanie zmian w życiu to też może być pasja, która przynosi też dużo dobrego dla innych.